środa, 1 maja 2013

Tradycyjny chleb

Ostatnio tylko piekę i piekę ale nie torty tylko chleb! Zrobiłam zakwas, który dzielnie pracuje na świeże bochenki. Dobry chleb nie jest to sprawa łatwa, pierwszy piekłam na drożdżach, wyszedł bardziej jak naleśnik i ciasto drożdżowe lekko przypalone. Następne już były lepsze, jak mówią trening czyni mistrza. Bardzo dobre przepisy można znaleść u Dorotki. Chlebek poniżej to z jej przepisu na Chleb PolskiNie wiem czy w Waszych miejscowościach można dostać świeże mleko, jeżeli tak to szczęściary z Was. Ja mam tylko mlekomat, z którego biorę mleko ale cena jest wygórowana. Smak sera własnej roboty niezastąpiony. Miałam okazję kupić mleko od gospodarza z którego zrobiłam ser twarogowy i typu Ricotta. Rewelacja, ricotta ser typu serwatkowego, wręcz śmietanowy.

Przepis na twaróg

Zsiadłe mleko tak ok 2 dniowe, które da się pociąć nożem wlewamy do garnka i podgrzewamy do ok 45 stopni C. Dla tych, którzy nie mają termometru po włożeniu palca jest ciepłe ale nie parzy i można zobaczyć oddzielające się grudki sera. Odstawiamy do ostygnięcia i przecedzamy najlepiej przez ściereczkę. Można również cedzić gorący, Ja zostawiam na noc, zawsze troszkę więcej się wytrąci.
Uwaga serwatki nie wylewamy! może się jeszcze przydać do Ricotty albo do wypieku chleba.

Ricotta

Serwatka z twarogu (opcjonalnie)
świeże mleko ok 1 litra*
sok z cytryny lub ocet winny
ok 1/2 łyżeczki soli opcjonalnie

Serwatkę z mlekiem  i solą podgrzewamy do ok 85 stopni C, nie wolno zagotować, jak już osiągniemy odpowiednią temperaturę wyłączamy gaz dodajemy cytrynę i mieszamy intensywnie przez 5 min. Ja zostawiam na ok 8 h, potem przecedzam.


*Z litra ukwaszonego mleka wychodzi mały kubeczek sera.
Ricottę można zrobić z samej serwatki ale będzie jej bardzo mało dlatego ja dodaje jeszcze świeże mleko lub ze świeżego bez serwatki wersja dla niecierpliwych sposób postępowania ten sam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz